1. Jácint cukrászda

2. Vizafogó Tours-i Szent Márton plébániatemplom

Budapest, Váci út 91/b.

 

1. Jácint cukrászda:
Egészen bizonyos, hogy ezen a helyen nem ez a cukrászda volt az első építmény. Az 1960-as évek legvégén leltem rá. Oka leginkább abban keresendő, hogy a néhány éve átadott modern Karikás Frigyes Általános iskola helyett a kerület legrégibb iskolájában, a Váci út 89. szám alatt folytathattuk tanulmányainkat osztálytársaimmal. A suli Fáy utcai végében egy TÜZÉP-telep és MÉH-átvevőhely üzemelt. Ide hozhattuk leadásra a papírgyűjtés eredményét fillérekért, amiért kár volt a sok fáradtságért. Ekkor még szenet is árult itt a hideg idő beálltával olajkályhával fűtött fakalyibában melegedő telepvezető.
A kereskedéstől pár méterrel arrébb egy hosszabb földszintes épület húzódott párhuzamosan a Fáy utca irányával. Maszek autószerelő várta a kuncsaftokat kezében villáskulccsal. Számomra nem a nyugati márkájú autók ritka látványa számítódott első számú érdekességnek, hanem a falakra és ajtóra felragasztott félmeztelen női színes aktfotók szemet- és fantáziát felkorbácsoló látványa.
Ki is tikkadt a szám, ugorjunk be a közeli cukrászdába nyalánkságért.
Itt vagyunk a Váci út Fáy utca sarkán. A járdáról két lépcsőn egy kisebb mélyedésbe jutunk le, ahonnét pár lépés az üzlet ajtaja. Odabent kellemes süti illat fogad. A hely különlegessége, hogy itt nem gépi fagylalt kapható két forintért, hanem kis- és nagy gombócosok, ötven fillérért és egy forintért. Meg kell hagyni, ez a fagylalt ízletesebb, mint a közeli Váci út és Dagály utca sarkán árusított gépi finomság. Ritkán tértem be ide kedvemre való kalóriapótlásért - nem úgy pl. a másik sarkon álló Magyar Acélárugyár dolgozói - de a helyére tervezett templom miatt amúgy is hamarosan lebontották.

 

2. Vizafogó Tours-i Szent Márton plébániatemplom:
1932-ben kap Kaiser József, a Szent Margit plébánia káplánja megbízatást, hogy a Szent Margit plébánia Dráva u., Röppentyű u., Rákos-patak és Duna által határolt területén új egyházközséget és lelkészséget szervezzen. 1935-ben, mint kihelyezett káplán a XIII., Váci út 87. I. 10. sz. lakásba költözik és a Váci út 89. sz. alatti elemi iskola tornatermében végzi az istentiszteletet. 1936-ban megalakul a Kisegítő Kápolna Egyesület, amelynek célja a templomépítés. A Frangepán u. 4. sz. ház alagsorában bérelt helyiségben nyitnak kápolnát 1937-ben Tours-i Szent Márton titulussal. 1938-ban a Váci út 38. sz. alatti ingatlant megvásárolják, majd 1942-ben a szomszédos telket is. 1943. december 1-tôl önálló egyházközség és lelkészség lesz. A háborús, anyagi nehézségek miatt a templomépítésre összegyűjtött pénz csak arra elegendő, hogy a megvásárolt telken levő kocsmaépületet kápolnává rendezzék be. A katonai hatóságok ui. az eddig kápolnának használt alagsort óvóhellyé kívánták alakítani. 1948-ban újabb telket vásárol az egyházközség. 1962-ben tárgyalások után a telkeket és a rajta levő kápolnát az épülő lakótelep számára államosítják. A lelkészség kárpótlás után kápolnáját visszahelyezi oda, ahonnan egykor kiindult, a Frangepán u. 4. sz. ház alagsorába (126 m2). Az eddigi alagsori és lelkészlakások bérlemények voltak. Ezek helyett Dr. Lékai László bíboros Szabó István és Borsányi Pál tervei alapján új templomot és plébániát építtet a mai helyen, amelyet 1985. november 16-án maga szentel fel.
2016-ban több mint négyszáz millió forintért felújították a templomot. Hasznos tere megnövekedett, falait szigetelték és liftet is beépítettek. Karbantartás céljából a harangok alászálltak a magasból. A FINA VB kezdetére, 2017 kora nyarára elkészült a nagy munka.